Dětenický food festival a pohodová sobota

Celý pátek jsem se nemohla dočkat víkendu, až se pořádně vyspím (přes týden se mi to nějak nedaří, ale pracuju na tom). Budík, který mám nastavený na každý den (vím o funkci nastavení na konkrétní dny…jen ji nepoužívám) jsem poctivě vypnula a těšila se až budu vstávat nejdříve v 9. Hahaha znáte to – člověk míní…hodiny ukazovaly 6:50, když jsem se vzbudila. V duchu sem si řekla, že to teda ne, dneska budu spát do 9. V 7:10 už mi to nedalo a vstala jsem, že vezmu psa na procházku a nasnídám se.

Na sobotu jsme si naplánovali výlet do Dětenic na středověký food festival. Už jsem o něm slyšela před časem, ale termínově nám do toho vždycky něco vlezlo. Abych zkrátila ten úvod, ráno jsem nakonec využila víc než efektivně :). Napadlo mě, že udělám radost svému stále ještě čerstvému manželovi a skočím mu pro čerstvou žitnou bulku, pokud mě sledujete na Instagramu, tak už víte, jak to dopadlo. Nakonec jsem se rozhodla běžet, tak jsem proběhla 7 km a cestou se stavila pro pečivo a na pití. Běh byl perfektní, opravdu nakopnul po ránu. Manžel měl doufám radost (o projevech radosti mého muže někdy příště :D) a já měla dobrý pocit, jaká jsem skvělá manželka. Pak už následovala pořádná snídaně, malé kafčo a hurá na food festival. Abych pravdu řekla, moc jsem si od toho neslibovala, byla jsem spíš zvědavá, jak tuhle akci pořadatelé pojmou.

Food festival se konal zámecké zahradě v Dětenicích, perfektní bylo, že hned u vjezdu do Dětenic stál pán a směřoval nás na parkoviště (40 kč/auto/den), kde to měli skvěle zorganizované a v pohodě jsme zaparkovali. Parkoviště bylo hned vedle zámeckého parku, takže úplně ideální. Vstup na festival byl zdarma, ale u vstupu bylo potřeba vyměnit si peníze za dětenické zlaťáky (250 Kč/10 zlaťáků).

Areál zámeckého parku je nádherný, upravený a čistý. Jen co jsme vstoupili, dýchla na nás pravá atmosféra středověku. Břišní tanečnice, dobová hudba, sokolníci, poběhlice, lidé v dobových kostýmech. Podél zámecké zdi byly rozmístěny stánky s různými dobrotami – panenka, jehněčí kotleta, krůtí steak, bramboráky, lokše, jahodové knedlíky, koláče a buchty, houbový kuba, guláš, středověký burger, maso z divočáka…určitě jsem nevyjmenovala vše, ale výběr byl opravdu velký. Každý stánkař hlasitě nabízel a díky dobové mluvě byla skvělá a dost autentická středověká atmosféra.

Rozhodli jsme se ochutnat středověký burger – maso v burgeru bylo nasekané (pečené/vařené) vepřové kole. Bulka byla domácí a burger byl doplněný cibulí a pikantní omáčkou. Bulka byla hrozně dobrá,  ale nebyla tak nadýchaná, takže při prvním kousnutí, veškerý obsah vyjel ven. Všichni jsme při jedení vypadali jako prasata ve středověku. Ale chuťově nemůžu říct ani půl slova…netradiční, ale výborné. Můj Martin už od začátku měl v plánu si dát maso z divočáka, které tam dělali na ohni. Musím říct, že maso bylo úžasné, výborně ochucené. Kluci všechny dobroty zapíjeli místním pivem, já jsem vyfasovala funkci řidiče, tak na mě zbyla voda.

Trošku mě překvapilo, že aperol, víno, pivo atd. bylo v areálu, ale kafe ne. Nakonec jsme šli navštívit zámeckou cukrárnu, kde kafe měli. Byla trošku mimo food festival, ale já měla na kafe hroznou chuť. Servírky byly hrozně milé a espresso fajn. Během celého dne probíhal na festivalu i doprovodný program – viděli jsme rytířské klání, chůzi (a různé triky) po střepech a břišní tanečnice. Kdo někdy navštívil Dětenickou krčmu, tak zná atmosféru a zdejší mluvu, tak v celém duchu se nesl celý festival. Pokud neznáte atmosféru zdejší krčmy, doporučuji určitě navštívit, za ten nevšední zážitek to určitě stojí.

Po kafi jsme si našli volnou deku (super nápad po trávníku rozmístit deky, spousta lidí sice měla svoji, ale my a několik dalších lidí tenhle nápad nadšeně uvítalo) a představovali jsme si jak jsme  někde u bazénu  u žívali jsme si teplého dne. Už od začátku jsem si vyhlídla kynuté domácí koláče (teď přijde pravděpodobně údiv – Cože, koláč? Jako fakt?… anoo dala jsme si poctivý (doufám) koláč z bílé mouky, cukru, tvarohu a jahod…), lepší by byla možnost dát si kafčo s tím koláčem, ale tak postupně to bylo taky fajn. Koláč byl naprosto super.

Čas neskutečně utíkal a blížila se 16. hodina a s ní i náš odjezd. Na „rozloučenou“ jsme si ještě dali jehněčí kotletku a vepřovou panenku a zamířili směr náš Jičín.

Abych to tak nějak shrnula, dle mého se festival vydařil. Bylo zde spousta atrakcí a zábavy pro děti, bohatý program pro všechny věkové kategorie, výborné jídlo a pití. Moc jsem od toho nečekala a byla jsem příjemně překvapená, pokud nám to čas dovolí určitě se rádi přijedeme podívat znovu a ochutnat další středověké specialitky. Dle facebookových stránek by se měl food festival konat ještě 12. a 19.8., tak pokud ještě nemáte plány na následující dvě soboty, tak se určitě zajeďte podívat na festival a ochutnat netradiční jídla.

A aby toho pro dnešek nebylo málo, ještě frčíme do letního kina. Užijte si sobotu (popřípadě jiný den, kdy článek čtete) a celý zbytek víkendu.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *