Jizerky podruhé

V Jizerkách jsem byla poprvé s kamarádkou Pájou (kde jsme se toulaly si můžete přečíst zde). A druhá návštěva Jizerek byl nápad Péti 🙂 a tak jsme 10.5.2020 vyrazili. Celková délka trasy byla přibližně 35 km. Pokud si dobře vzpomínám, tak plán byl trošku méně, ale nakonec to bylo hodně příjemné.

Auto jsme nechali v Josefově dole a vydali se do mírného kopečka a po chvilce jsme narazili na první dechberoucí místo. Vodopády Jedlová nejsou žádné obří vodopády, ale mají svoje kouzlo a při šplhání po mokrých kamenech se mi podařilo uklouznout a trošku se neplánovaně osvěžit (nebylo sice zrovna koupací počasí, ale troška vody ještě nikoho nezabila).

vodopády Jedlová
vodopády Jedlová

Dalších pár kilometrů už vedlo krásnou přírodou jizerek. Těsně za Knapjou jsme začali mít hlad a začali hledat místo, kde si dáme připravenou svačinu. Jelikož se jednalo o pořádný výlet ne žádnou hodinovou vycházku, tak jsem nachystala pořádnou sváču. Na alternativní piknik jsem si vybrali krásné místo asi kilometr za Smědavou. A naše svačina se skládala z vícezrnného chlebíku s volským okem, avokádem a čedarem, semínkové bulky s hořčičnou pomazánkou, roastbeefem a kyselou okurkou. A babička nás na cestu vybavila domácím štrůdlem a bábovkou. Jako doplněk nás čekala Ritter Sport s kokosovou náplní, jablko a raw tyčinky. No o hlad jsme se rozhodně bát nemuseli.

čas na piknik

Po občerstvení jsme pokračovali v cestě. Pytlácké kameny a Jelení stráň byla místa ve znamení šplhání se po skalách. Ty rozhledy rozhodně stály za to překonat strach (ač se nejednalo o žádné šplhání, ale normálně přístupné vyhlídky).

Pytlácké kameny
Jelení stráň
Jelení stráň

Plni dojmů jsme scházeli směrem k Jizerce, kde jsme se občestvili vodou a džusem. Vody jsme měli sice dost, ale cestou se ukázalo, že moje láhev není úplně spolehlivá a měla jsem víc vody v batohu, než v láhvi. Těsně po občerstvení se začalo mírně kazit počasí a než jsme se nadáli, tak nás čekala mírná sprška. Déšť vydržel jen chvilku a vlastně nám to ani nevadilo.

Jizerka
Jizerka

Hodně velký zážitek byla Protržená přehrada. Po rychlém doplnění energie čokoládou a jablkem jsme načetli trošku historie. Byla jsem překvapená, že se jedná o místom které není daleko, ale zároveň jsem o něm do té doby neslyšela. Pokud nejsem jediná, tak přidávám odkaz, kde je krásně shrnuto, co se vlastně v roce 1916 stalo. Když najednou člověk stojí na tomto místě a uvědomí si, co se vlastně stalo, tak je to zvláštní pocit. Místo, které má rozhodně zvláštní atmosféru a originální pomník věnovaný obětem této tragédie.

Protržená přehrada

A teď už zbývalo jen vrátit se zpátky k autu do Josefova dolu. Na Protržené přehradě jsme se maličko zamotali, jelikož jsme nešli po značené naučné stezce, ale chtěli jsme si prostor projít podle sebe a s tím bylo spojené, že jsme chvilku hledali, kudy se dát. Nakonec se nám podařilo najít správný směr a už dost unaveni jsme se vrátili k autu a vydali se směrem domů.

Trasa (cca 35km) – Josefův důl, vodopády Jedlová, Pod Čihadlem, Knajpa, Smědava, Předěl, Pytlácké kameny, Jelení stráň, Jizerka, Protržená přehrada, Josefův důl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.