Bagely

Většinou mám takový rituál, než vůbec vystavím fotku na Instagram nebo přidáme recept sem či na Facebook, obešlu fotkama své kamarádky a radím se s nimi. Holky jsou úžasné, že trpělivě hodnotí všechny mé pokusy a pomáhají vychytávat mouchy. Tentokrát jsem téměř od všech dostala odpověd, že bagel vůbec neznají. To mě hrozně překvapilo, ale pak jsem si uvědomila, že vlastně znám bagel jen díky Starbucks a nikde jinde jsem ho snad v ČR nepotkala, ale dost bych to přisuzovala i tomu, že Jičín je prostě maličké město. Tak mi pak schválně dejte vědět, jestli bagely znáte, kupujete a případně se těším na tipy na netradiční náplně.

Tak si pojďme říct něco o „klasickém bagelu“ ať jsme všichni o trošku chytřejší :).

Bagel je pečivo z pšeničné, žitné či jiné mouky (může být i celozrnná). Je tvarovaný do podoby prstence o velikosti cca dlaně. Z těsta vytvořený bagel se nejprve na krátkou dobu vloží do vroucí vody a teprve poté se peče. Bagel by měl mít krásně křupavou kůrku, která je posypaná hrubozrnou solí, mákem, sezamem či lněným semínkem.

Nejoblíbenější jsou bagely v USA, Kanadě a Velké Británii, kde je seženete v každém supermarketu a zejména v oblastech, kde je značný počet židovského obyvatelstva. Hodně lidí považuje bagel za typicky americké pečivo, ale právě do Ameriky jej přinesli polští Židé.

Pokud byste se ptali, proč vlastně bagel má tvar prstence s dírou uvnitř, vysvětlení je jednoduché.  Jde o „praktické housky“, které mají díru uvnitř proto, aby se daly ve velkém snadno přenášet na tyči nebo provázku a na ulici dobře prodávat, což byla vychytávka především pro minulé století. 
Pokud byste se řídili přesně podle originální receptur, měly co největší povrch „uzamknutý“ karamelovou krustou, která je výsledkem krátkého vaření ve vodě a následného pečení. Tento postup bagelům zajišťuje pomalé vysychání a dlouhou trvanlivost (za předpokladu, že je nesníte ještě ten den). Podobné „prakticky“ děravé trvanlivé pečivo mají, ale i jiné národy – Italové, Rusové a také i Češi – oblíbené preclíky!

Tak doufám, že jste se něco nového dozvěděli a teď se vrhneme na recept, který nebude úplně podle tradiční receptury, je hodně odlehčený a nechala jsem inspirovat jedním zahraničním blogem, který jsem nalezla na Pinterestu. Recept jsem nakonec upravila tak, že s původním receptem má společný pouze řecký jogurt :). Upustila jsem od vaření ve vodě (to zkusím příště) a povedly se na jedničku.

Bagely

  • 1 hrnek mouky (použila jsem směs pohankové a špaldové mouky)
  • 1,5 lžičky prášku do pečiva bez fosfátů
  • lžička soli
  • 1 střední vejce + na potření
  • 140 g řecký jogurt Milko bez tuku
  • na posyp: hrubozrnná sůl, mák, sezam, lněné semínko…

Postup: Všechno smícháme a vytvoříme 6 stejných bochánků. Nejprve sem zkoušela vyválet „hady“ a spojovat je, ale daleko jednodušší je udělat do bochánku otvor a vytvarovat bagel tímto způsobem, ale to už si můžete pohrát. Bagely potřeme vajíčkem a posypeme oblíbeným posypem (nebo taky všemi). Pečeme na 175 stupňů asi 20 minut, dokud nezezlátnou. Necháme zchladnout na utěrce, která vsákne přebytečnou vlhkost.

Dobrou chuť.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.