Whole30 – výsledky, zavádění

Nakonec jsem článek o výsledcích nechala až po zavádění, které je nedílnou součástí W3O. Zhruba v půlce programu, jsem měla pocit, že pojedu více než 30 dní, nebo že vlastně nepotřebuji žádnou změnu, že mi to vyhovuje. Ale co si budeme povídat, přišly situace, kdy prostě člověk nechce být tak striktní a porušit pravidla by znamenalo začít od začátku. Jasně, jsme dospělí, rozhodujeme o sobě sami, a pokud bychom jeden (nebo následně více) přešlap neřešili, nikdo s tím nic nenadělá. Ale je to i o tom dokázat si, že to dám. A tak nastal očekávaný 30. den – W30 splněno!

Zhodnocení před zaváděním

Hubnutí – Už jsem o tom mluvila v úvodním článku programu, hubnutí mě ve W30 vůbec nezajímalo. A tak milým překvapením bylo, že po ukončení programu jsem měla o 2,1 kg méně než na začátku a průměrně o 1,5-2 cm méně vcelku rovnoměrně po celém těle. Docela mě to překvapilo, protože moje porce rozhodně nebyly malé, naopak dopřávala jsem si dost zdravých tuků, a jak jste mohli vidět v předchozím příspěvku, rozhodně jsem neměla malé porce, spíš naopak. Ale to byl spíš takový malý benefit.

Spánek – Největší radost mě udělalo zlepšení spánku, ani si nepamatuji, kdy před W30 jsem takhle dobře spala. K výraznému zlepšení bych řekla, že došlo mezi 3. a 4. týdnem.

Energie – Co se týče energie, neměla jsem pocit, že ráno bych měla výrazně víc energie než odpoledne, po prvních dvou týdnech (kdy mi ta energie občas vylítla a klesla) bych řekla, že jsem i ve 4 odpoledne byla poměrně svěží.

Trávení – Naprosto skvělá na W30, že se vám upraví trávení, za celou dobu jsem neměla nafouklé břicho, ani žádné zažívací potíže, nebylo mi těžko. Trošku jsem se bála, že mě bude nafukovat větší množství čerstvé zeleniny, ale ani trošku.

Cvičení – Tady nemůžu říct, že bych měla nějak víc energie na cvičení, nebo kvalitnější tréninky. Trénovalo se mi fajn jako před W30 :), možná večerní tréninky pro mě nepředstavovaly takový problém jako před W30.

Vztah k jídlu – Asi nejdůležitější část. Držet nějaká nastavená pravidla, pokud se dostatečně člověk namotivuje není problém, do té doby než přijde první stres nebo něco, co člověka rozhodí. Někdo sáhne po čokoládě, muffinech, donutech, brambůrkách,  prostě něčem, co zvedne náladu (pokud to ve vašem případě není jídlo, gratuluji:)).

Díky W30 jsem přestala brát jídlo jako odměnu nebo řešení stresových situací. Beru ho jako jídlo, nic víc, nic míň. Za celou dobu jsem neměla žádné chutě na konkrétní potraviny nebo jídla. To mi hrozně vyhovovalo, nevadilo mi jít v obchodě kolem regálu s čerstvým (rozpečeným:D) pečivem, nebo čokoládou, nic to se mnou nedělalo. Čokoládu jsme měli doma po celou dobu a vůbec mě nenapadlo na ní chodit, prostě sem byla pořád příjemně sytá.

Zajímavá je věc ohledně frekvencí jídla, měla jsem trošku strach, že budu mít hlad, když vlastně snížím počet jídel o 2-3 (dle tréninku), ale už 3. den to bylo úplně samozřejmé a v pohodě. Ze začátku spíš člověk má takový zvyk, že se v určité hodiny nají a najednou je to jinak, ale jak jsem psala, vůbec to nebyl problém.

Zavádění

Proces zavádění potravin k W30 neodmyslitelně patří. Byl to vlastně jeden z hlavních důvodů, proč jsem do toho chtěla jít. Zjištění, které potraviny mému tělu sedí, bylo pro mě klíčové. Celý proces jsem měla nastavený tak, že jsem po ukončení 30. dne měla připravený následující plán:

 • 31. den – mléčné výroby
 • 32.-33. den – podle pravidel Whole30
 • 34. den – luštěniny
 • 35.-36. den – podle pravidel Whole30
 • 37. den – bezlepkové obiloviny
 • 38.-39. den – podle pravidel Whole30
 • 40. den – lepek

Jen na vysvětlenou dny podle pravidel Whole30, byly „čisté“ dny, kdy jsem se držela pravidel, aby se tělo mělo možnost srovnat a mohlo tak poctivě reagovat na každý  znovuzaváděnou potravinu. V případě dnů, kdy jsem zaváděla určité skupiny potravin jsem vždycky přidala ke každému ze 3-4 denních jídel 1 jídlo z určité skupiny.

 1. den –  mléčné výrobky
 • 1. jídlo: vajíčka, zelenina, jogurt Hollandia + opražené ořechy se skořicí
 • 2. jídlo: kuřecí směs na kari se smetanou
 • 3. jídlo: salát s mozzarellou, zelenina, ořísky
 1. den – luštěniny
 • 1. jídlo: míchaná vajíčka, zelenina, strouhaná mrkev s jablkem s arašídovým máslem
 • 2. jídlo: chilli con carne s fazolemi
 • 3. jídlo: červená čočka, vajíčka a slanina, zelenina
 1. den – bezlepkové obiloviny
 • 1. jídlo: kaše s rýžovým vloček s bílky, ovoce, ořechy, mrkev
 • 2. jídlo: „rizoto“ z quinoi, zelenina
 • 3. jídlo: vajíčková pomazánka s rýžovými chlebíčky, zelenina, ovoce, kešu
 1. den – lepek
 • 1. jídlo: ovesná kaše s bílky, jablkem a ořechy
 • 2. jídlo: těstoviny s klobáskou, vajíčkem a zeleninou
 • 3. jídlo: žitný chléb s ghee, kvalitní šunkou, zelenina, ovocný salát

Shrnutí zavádění

První tři zavádění (mléčné v., luštěniny a bezlepkové obiloviny) byli naprosto v pohodě. Žádná reakce těla, možná jediné co mi přišlo, že po mléčných výrobcích sem měla tendenci trochu více jíst, ale nic hrozného. Za toto jsem byla dost ráda, protože si nedovedu představit, že bych si už nikdy nedala jogurt, cottage nebo tvaroh. Až sem si před zavedením lepku říkala, jestli něco nedělám špatně, že je to divné. Divné to přestalo být v „lepkový den“. Nemám pocit, že bych někdy měla s lepkem špatné zkušenosti nebo intoleranci (otestováno). Původně jsem chtěla otestovat zvlášť lepek jako takový a zvlášť pšenici (nejím ji, nemám ji v plánu jíst, ale zajímalo mě, co dělá s mým tělem).

Poté co jsem zařadila lepek, tak jsem se nestačila divit – celý den jsem měla hlad, poměrně velké výkyvy nálad, nestabilní energii a měla jsem pocit, že bych se měla pořád něčeho dojíst. Dost se mnou cloumali chutě. Byla jsem z toho dost překvapená, takovou reakci jsem nečekala, další den už to bylo lepší. Po téhle zkušenosti, jsem zamítla testovat samotnou pšenici.

A co bude dál?

Můžu říct, že W30 změnilo komplet můj pohled na jídlo. Hodně mě naučilo a dost mě naučilo vnímat mé tělo. Ze začátku jsem byla trochu nervózní, že to nemám pod kontrolou, přece jenom jsem byla zvyklá mít jídlo pod kontrolou díky aplikacím Myfitnesspal nebo Kalorické tabulky (dle nálady), ale vcelku rychle jsem si zvykla. Přemýšlela jsem celý poslední týden, jakým směrem se vlastně chci vydat. Bude to paleo, primal, nízkosacharidové stravování, nebo zpátky k počítání makroživin? Nakonec jsem se rozhodla, že přece moje stravování nemusí spadat nutně do žádné škatulky.

Whole30 bych doporučila osobně úplně každému, ať má problémy s jídlem nebo prostě jen chce poznat své tělo. Je to cenná zkušenost a těch 30 dní za to stojí, nemáte co ztratit, maximálně trochu času. Po naší líbánkové dovolené se chystám na 2. kolo W30, třeba se mi podaří sehnat k sobě nějaké parťáky, když máte oporu kolem sebe, je to o dost jednodušší. Pokud se najde někdo, kdo se do toho bude chtít se mnou pustit (plánovaný start během listopadu), dejte mi určitě vědět.

Knížky, které doporučuji si přečíst:

 • Jídlo na prvním místě
 • Whole30
 • Svoboda v jídle

co se týče programu, vystačíte si s Whole30 nebo Jídlo na prvním místě, ohromnou podporu jsem měla ve stránkách http://www.paleosnadno.cz, kde najdete spoustu receptů, ale také užitečných rad a vzorové jídelníčky.

Tak doufám, že vás čtení bavilo, pokud ano, dejte mi o tom vědět. :))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.