Nevím jestli to je tím střídavým počasím, nebo už mám letošního „léta“ dost, ale poslední dobou se čím dál víc těším na pochmurné počasí, čaj z jablečných slupek se skořicí, dýňovou polévku a bramboračku. Jasně, mohla bych si všechno tohle uvařit už teď, ale to by prostě nebylo ono. Všechna tahle jídla mám spojená s podzimem a na ten si ještě chvilku počkáme. Tak jsem se rozhodla, že ještě zkusím trošku letně naladit.
Z dětství a prázdnin u své milované babičky Aničky si pamatuji 3 sladké buchty, které nám babička pekla, když jsme u ní trávili jako děti prázdniny. Švestkové a tvarohové buchty byly číslo jedna, ty nemají dodnes konkurenci, druhá byla vánočka a pak právě bublanina. Babiččina nadýchaná bublanina ve mě dodnes vyvolává spoustu vzpomínek na dětství a prázdniny.
Při vzpomínce na babiččinu bublaninu jsme přemýšlela, jak ji udělat zdravější verzi, s takovými výživovými hodnotami, aby to byla super svačina a zároveň, aby to mělo něco společného s bublaninou. Vzhledem k tomu, že mě většinou chutná vše co si uvařím nebo upeču, ještě jsem testovací porci dala mému muži, kamarádce Verče a mé skvělé kolegyňce, která má ráda poctivou českou kuchyni. Všem (pokud to na mě nehráli) chutnalo, tak recept prošel a můžu se o něj s vámi podělit. Nečekejte klasickou poctivou bublaninu, to bych musela být kouzelnice, ale dle mého názoru lehkou letní nadýchanou buchtu, která vám bude i v zimních měsících připomínat vůni léta. Doufám, že si ji oblíbíte stejně jako já.
Fit ovesná bublanina
- 200 g umletých ovesných vloček (ovesné mouky)
- 2 lžičky kypřicího prášku do pečiva
- 1 lžička jedlé sody
- 50 g přírodního cukru/jiného oblíbeného sladidla/kapičky flavdrops/stévii….
- 200 g sýru cottage (Milbona)
- trošku vody nebo mléka (kravské, kokosové, mandlové…) na rozředění
- 2 vejce
- 200 g sezónního ovoce
- kokosová drobenka – 80 kokosové mouky (nebo mletého kokosu), 1 bílek, 10 – 15 g třtinového cukru/medu nebo libovolné jiné sladidlo dle chuti, 10 g másla
Postup:
Nejprve si oddělíme žloutky od bílků. Smíchejte žloutky, cukr/sladidlo, cottage a vše umixujeme na hladkou směs. V jiné misce smícháme ovesnou mouku s kypřicím práškem do pečiva a jedlou sodou. Poté obě směsi spojíme, pokud je potřeba rozředíme ještě těsto mlékem nebo vodou. Do hotové směsi přidáme sníh ze 2 bílků. Pekáček nebo vybranou formu vyložíme pečicím papírem, vylijte na něj těsto a poklademe ovoce. Můžeme posypat kokosovou drobenkou, ale není to nutné, obě varianty chutnají skvěle. Pečeme 25–30 minut na 180 °C dozlatova.
Dobrou chuť a těším se na vaše výtvory :)))
Nutriční hodnoty na 1 porci (1/10 bublaniny):
Energetická hodnota: 148 kcal/622 kJ
- Bílkoviny: 6 g
- Sacharidy: 23 g
- Tuky: 3 g
- Vláknina: 4 g