Cukrdetox 2.-3. týden

První týden utekl jako voda, jak už jsem zmiňovala v předešlém článku, první týden byl spíše o malých změnách, které pro mě už nějakou dobu byly automatické. Ve volných chvílích jsem se snažila podle knížky a přiložených receptů plánovat jídlo na následující 2 týdny. Ve druhém a třetím týdnu cukr detoxu jsem vyřadila veškeré ovoce a snažila jsem se ve svém jídelníčku cukr nahradit tukem (samozřejmě zdravým, nejčastěji ve formě oříšků a semínek).

Na 2 týdny jsem se vzdala svých ovesných kaší. Před začátkem nepřekonatelná představa, ovesné kaše jsem milovala a představa, že snídám cokoliv slaného byla nic moc ….Zvyk je železná košile a jakmile člověk nevybočí z toho stereotypu nepozná, že to jde i jinak. Hned první slaná snídaně mi připomněla dětství  a víkendové snídaně – celozrnný žitný chlebík s máslem a strouhaným sýrem, nedokázala jsem pochopit, proč mě nenapadlo to zkusit už dříve. No jednoduše proto, že jsme byla zvyklá na sladké snídaně a závislá na cukru. Chléb s máslem a sýrem samozřejmě nebyla moje jediná snídaně, ale za tu dobu určitě nejoblíbenější, pro příklad dále jsem snídala třeba amarantovou kaši s dýní a skořicí, semínkové krekry s vajíčkovou pomazánkou nebo polotučný tvaroh s ořechy a kakaem.

Zajímavým poznatkem po druhém týdnu cukrdetoxu bylo, že tělo začalo bořit moje „pravidlo“ jíst každé 3 hodiny. V knížce jsem se dočetla, že tělo si samo řekne, kdy má hlad a mám ho více poslouchat, ale už při přečtení této věty jsem si říkala, že je to blbec. Před cukrdetoxem jsem se na každé jídlo hrozně těšila a spíše čekala až uplynou 3 hodiny a budu si moci zase dát další jídlo. Autorka má samozřejmě mnoho zkušeností, tak měla pravdu, nedá se říct, že bych jedla v dalších časových intervalech, ale jednou jsem měla hlad třeba za 2 hodiny, podruhé zase za 4, ale nedržela jsem se skriktně žádných pravidel.

Moje obědy se většinou skládaly z rýže natural/batátů/celozrnného pečiva k tomu kolem 150 g masa, trocha zeleniny a spousta semínek a kvalitního oleje. Tady jsem se nesnažila ani moc experimentovat, spíše jsem střídala různé druhy zeleniny, aby byl oběd pokaždé trošku jiný a nepřejedlo se mi to. Koření jsem používala nejčastěji sušené bylinky, které mám ještě z loňska z vlastní zahrádky. Všechna jídla jsem připravovala téměř bez soli, jak se začala chuť postupně měnit připadala mi sůl v jídle hrozně agresivní.

Odpolední svačina byla většinou jogurt, oříšky a zelenina, ani se mi nechtělo ji moc měnit, vždycky jsem se na jogurt těšila a jen jsem střídala oříšky, kterých jsem si dávala požehnaně. Celý cukrdetox jsem jídlo nepočítala ani nevážila, snažila jsem se poslouchat své tělo. Vynechala jsem kromě BCAA veškeré suplementy (protein, sladidla, nakopávače). Jenom abych ještě vysvětlila, proč jsem vynechala i bezkalorická sladidla, smyslem detoxu není jenom zbavit se cukru (fruktózy) jako takového, ale odvyknout si sladké chuti. Proces odvykání sladké chuti má své opodstatnění, protože tělo má zakódované to, že sladká chuť = větší množství kalorií a bohužel i v případě, kdy tomu tak není, se tělo může tak chovat.

Dalším (zpravidla ne poslední) jídlem byla večeře na kterou jsem se každý den hrozně těšila – avokádo, vajíčka, kvalitní šunka a domácí lučina, kozí a přírodní sýry, doplněné spoustou zeleniny a zpravidla semínkovými krekry. Když jsem měla více času upekla jsem si kuřecí stehno nebo jsem si dala burger (bez housky). Na pečivo nebo přílohu jsem večer ani moc neměla chuť spíš jsem se hrozně těšila na pečené avokádo, jen ta lehce posolené a popepřené.

Velkou výhodou cukrdetoxu bylo také to, že jsem se rozhodla na 100% poslouchat své tělo a pokud jsem měla večer ještě hlad, dala jsem si jogurt a ořechy, nebo jen ořechy, zeleninu či kousek sýra. Nikdy jsme nebyla zvyklá chodit spát hladová a „vydržet“ něco do rána, spíše jsem si dala trošku nízkotučného tvarohu s kakaem, ale úplně mi to nevyhovovalo.

Hlavním poznatkem z 2. a 3. týdne bylo, že mi vůbec nechybělo ovoce (ani trošku se mi po něm nezastesklo) a díky zvýšenému příjmu tuků a sníženému příjmu sacharidů jsem byla déle sytá, nehonila mě vůbec mlsná a množství jídla, které jsem snědla bylo o dost menší než jsem byla zvyklá, se zeleninou jsem to moc nepřeháněla, ale u oběda a večeře jsem jí měla i tak dost (odhadem 300-400 g denně to bylo).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.